Medlems nyheder

Corona restriktioner er lempet.

Det indendørs forsamlingsloft er hævet til 25 personer og det udendørs forsamlingsloft til 75 personer.

For os medfører det følgende:

Indendørs:

Hele klubhuset er åbent, med undtagelse af omklædningsrum.

Der må opholde sig maks. 25 personer i ”Cafeen” (hvor fadølsanlægget er). Stole og borde må ikke flyttes og skal benyttes som de står. Er der ikke flere stole – må der ikke opholde sig flere i lokalet.

Der skal kunne fremvises coronapas, og der udføres stikprøvekontrol minimum én gang i døgnet.

I forbindelse med afvikling af møder og aktiviteter skal der tjekkes coronapas ved aktivitetens opstart. Det påhviler arrangøren af aktiviteten/mødet at dette overholdes.

Der skal fortsat benyttes mundbind, når man står/går i klubhuset. Mundbindet må fjernes når man er siddende.

Kortvarigt ophold i klubhuset og bagrum i forbindelse med toiletbesøg, registrering og lignende kan dog fortsat foregå uden coronapas.

 

Udendørs:

Da golfbanen er et stort areal, kan der afvikles turneringer (med både løbende start og gunstart) med mere end 75 deltagere, såfremt der på intet tidspunkt forsamles mere end 75 personer på et afgrænset geografisk område; f.eks. ved ankomst og afslutning omkring klubhuset og parkeringsplads.

Det gældende forsamlingsforbud skal overholdes i forbindelse med servering for selskaber og der kan derfor ikke serveres for et selskab, der er større end den fastsatte grænse herfor. Dvs. der kan p.t. ikke arrangeres fællesspisning i forbindelse med turneringer/arrangementer for mere end 25 personer indendørs og 75 personer udendørs.

 

Generelt:

Er du syg eller har symptomer, så bliv hjemme.

Hav en lille flaske håndsprit med.

Hold 2 meters afstand når muligt og altid mindst 1 meters afstand til andre golfspillere.

Undgå fysisk kontakt med andre golfspillere.

Hold den anbefalede afstand til golfklubbens ansatte/frivillige og efterlev deres anvisninger.

Generalforsamling:

Der er åbnet for afholdelse af generalforsamlinger.

Her er der krav om coronapas, 2 m² pr. siddende gæst, 1 m. mellem stole, værnemidler mm.

HGK afholder Generalforsamling den 5. juli 2021 klokken 19. Vi håber på sommervejr og afvikling i gården.


… og lidt subjektivt. Smittetallene stiger igen i Danmark, og det her er desværre ikke overstået endnu. Hjælp jer selv og klubbens ansatte ved at overholde reglerne og diverse opslag. Så kan vi fortsat holde klubben åben, og undgå at vore ansatte skal føle sig som kontrollører/politifolk, men i stedet være de glade personer de normalt er.

På vegne af bestyrelsen og med venlig hilsen.

Flemming Myrup

Om Hirtshals Golfklub

Hirtshals Golfklub, en af nordjyllands bedste baner og som mange kalder en naturperle. Banen er delvist integreret i Lilleheden Plantage og den omkringliggende skov, der udmønter sig i mange spændende og udfordrende huller. Kort sagt, et besøg værd!

Privatslivspolitik GDPR

Kom i kontakt med os

Hirtshals Golfklub
Kjulvej 10
9850 Hirtshals
Tlf. 2031 9408
info@hirtshals-golfklub.dk

Handelsbetingelser

Bliv medlem

Ved medlemsskab i Hirtshals Golfklub er der flere fordele:

* Benytte GNG og SGN aftalerne.
* Gratis sommmerspil i Sindal Golfklub
* En flot og velholdt bane i naturskønne Kjul.
* En klub med et fantastisk sammenhold.

MobileMenu